• Bizi Arayın

line
line

İlişki Koçluğu

ANA SAYFA -> İlişki Koçluğu

İlişkiler canlıdır. Yaşaması ve büyümesi için ​beslenmesi ve uygun koşulların sağlanması gerekir. İlişki koçluğunda koçluk kişilere değil, ilişkiye yapılır. Danışanların ilişkiden nasıl beslendikleri, birbirlerine verdikleri önem, tartışma biçimleri ve uyumları gibi etmenlerde farkındalık kazanmalarına destek olunur.

 İlişkideki zayıflayan yönleri güçlendirecek, gereksiz çatışmaları azaltacak, romantizmi arttıracak, empati kurmayı kolaylaştıracak oyunlar, çalışmalar ve sunumlarla aradaki duygusal bağın güçlendirilmesi amaçlanır. 

 Çiftlerin hatırlaması gereken bazı gerçekler şunlardır:

  • Bir insanın en çekici yönü, sizi en çok zorlayan yönüdür. Farklılıklar çiftlerin birbirlerine aşık olmalarının nedenidir.
  • Aşkı öldüren yanlış anlamalar, çatışmalar, kişisel farklılıklar ve öfkeli kavgalar değildir; aşkı öldüren, kendini haklı çıkarmaktır: “Ben doğru türden bir insanım ama sen değilsin, yanlışlık sende. Sen yanlış kişi olduğun için benim erdemlerimi anlayamazsın.”
  • “Bu insanı seviyorum” ile “Yaptıkları beni deli ediyor.” arasında yaşadıkları bilişsel uyumsuzluğu çözümlemek için atılacak adım, ya aşkı büyütür ya da yok eder.
  • Bir çiftin münakaşa etme tarzı, birbirlerini utandıracak ve suçlayacak raddeye geldiği zaman artık kavganın nedeni tamamen yön değiştirmiştir. Tartışmanın amacı artık bir sorunu çözmek veya karşıdakinin bir davranışını değiştirmesini sağlamak değil, sadece yaralamak, aşağılamak ve üstünlüğü ele geçirmektir. Aşağılama, bir ilişkinin serbest düşüşe geçtiğini gösteren en güçlü işaretlerden biridir. “Sen olan kişiye değer vermiyorum” demenin en açık yoludur, boşanma işaretidir.
  • Öfke, bir sorunun çözümlenebileceğine dair bir umut beslendiğini yansıtır. Öfke tükendiğinde geriye küskünlük ve aşağılama kalır.
İlişki Koçluğu